Modtagere af Æresrummelpotten

 

1950: Folketingsmand og forstander Fr. Heick, Jyndevad.

1951: Bankbogholder Munch Knudsen og invalidepensionist Fr. Andresen, Tønder.

1952: Spøgelset i Brøns Kirke.

1953: Ellen Wolden-Ræthinge, Gråsten-Sønderborg, som blev landets første kvindelige toldforvalter og Lis Groes, Haderslev, som var handelsminister i Hedtofts anden regering.

1954: Chefredaktør Jes Schmidt, "Der Nordschleswiger" selig tabt!"

1955: Aabenraas kulturelle lokomotiv, byrådsmedlem Marguerite Hahnemann.

1956: Stats- og udenrigsminister H. C. Hansen.

1957: Ingen

1958: Fotograf og vejrprofet Arne Gabs, Tønder.

1959: Journalist Frode Kristoffersen

1960: Ingen

1961: Statskonsulent Kr. Toftdahl-Møller, Sønderborg.

1962: Ingen 1963: Revalideringschef Sv. A. Hellesen, Sønderborg.

1964: Højskoleforstander Niels Bøgh Andersen, Jaruplund.

1965: Fabrikant Mads Clausen, Danfoss.

1966: Ingen

1967: Familieminister Camma Larsen-Ledet, Aabenraa.

1968: Stiftamtmand Jens Pinholt, Haderslev.

1969: Folketingsmand Peter Gorrsen, Aabenraa.

1970: Amtsborgmester Erik Jessen, Aabenraa.

1971: Amtsrådsmedlem Harro Marquardsen, Fauerby ved Løgumkloster.

1972: Viceamtsborgmester, arkitekt Svend Ingomar Petersen, Vojens.

1973: Sognepræst Anders Bork Hansen, Løgumkloster.

1974: Arbejds- og boligminister Johan Philipsen, Lundtoftbjerg.

1975: Rektor, fhv. borgmester Georg Buchreitz, Aabenraa.

1976: Politimester Erik Bøving, Tønder.

1977: Politimester Iver Møller, Gråsten.

1978: Ingen

1979: Redaktør Bjørn Svensson, Haderslev.

1980: Professor og generalkonsul Troels Fink, Aabenraa.

1981: Tønder Festivalfond.

1982: Finn Christiansen, Sønderjysk Genbrugscenter, Vojens.

1983: Verdensmester i speedway, Ole Olsen, Vojens.

1984: Tegneren Fritz Carstensen, Sønderborg, "e Havbogasse"

1985: Museumsinspektør, dr. Phil. Sigurd Schoubye, Tønder.

1986: Civilforsvarsleder H. E. Højer, Vojens.

1987: Amtsborgmester Kresten Philipsen, Lundtoftbjerg.

1988: Forfatter og museumsleder H. E. Sørensen, Skærbæk.

1989: Direktør Ingolf Nielsen, Cimber Air, Sønderborg.

1990: Sønderjyllands Symfoniorkester.

1991: Chefredaktør på "Jydske Tidende", Erik Randel, Sdr. Bjert.

1992: Lektor Agnete Bisgaard, Aabenraa,

1993: Henrik Nielsen, Jels, for oprettelsen af Orion Planetarium.

1994: Det Danske Spejderkorps, korpslejren "Blå Sommer" ved Kliplev.

1995: Hendes Majestæt Dronning Ingrid.

1996: Direktør og kunstmæcen Jens Terp-Nielsen, Aabenraa.

1997: Samfundsdebattør Robert Huhle og amatørteater-entusiast Arne Aabenhus.

1998: Jels Vikingespil.

1999: Leif Maibom, Sønderborg Revyen.

2000: OL-guldvinder Jesper Bank.

2001: Rosa Schmidt, Rømø for bevaringen af gamle huse på Rømø.

2002: Skuespiller Asger Reher for et uforfalsket sønderjysk på scenen.

2003: Minister Bertel Haarder for faste og sønderjyske holdninger.

2004: Koncernchef Jørgen M. Clausen, Danfoss for stor interesse og støtte til den regionale udvikling.

2005: Skibsreder Mærsk McKinney Møller for sin bevågenhed for landsdelen.

2006: Willys Kaffeklub for god underholdning med et sønderjysk udgangspunkt.

2007: Museumsinspektør Inge Adriansen, Sønderborg

2008: Tegneren Frans Füchsel

2009: Forfatteren Erling Jepsen

2010: Tidligere borgmester i Sønderborg, A.P. Hansen

2011: Den sønderjyske ambassade i Købehavn

2012: Komponisten og trompetisten Valdemar Rasmussen

2013: VM i Synnejysk

2014: Siegfried Matlok, Redaktør på Der Nordschleswiger

2015: Sanne og Svend Brodersen, Gram Slot

2016: Kurt Jensen, Frøs Sparekasse

2017: Ja, gad vide hvem der får årets Sønderjyske Nobelpris?

 

Tags: æ Rummelpot, magasin, karikatur, Sønderjysk Humor

Udskriv E-mail

Om æ Rummelpot

I over 70 år har æ Rummelpot spiddet politikere og godtfolk. Vi sørger for at de ikke bliver glemt, samtidig giver vi sønderjyderne noget at grine af. Det er ikke for sjov!  

Læs mere

Hvem er online

Vi har 23 gæster og ingen medlemmer online

Mød æ Rummelpot på Facebook